www.ciltbakimivesaglikrehberi.com
Anasayfa Cilt Bakımı & Güzellik Saç Bakımı Moda & Dekorasyon Diyet & Fitness Aşk & İlişkiler Anne & Çocuk Astroloji Kadın Sağlığı
Aşk ve İlişkiler
Cilt Bakımı & Güzellik
Saç Bakımı
Moda & Dekorasyon
Diyet ve Fitness
Anne ve Çocuk
Astroloji
Kadın Sağlığı


Cinsel Zekanızı Ölçün!

Cinsel Zekanızı ÖlçünCinsel zekâ, artık günümüzde önemli unsurlar arasında. Peki sekste cinsel zekâ ne kadar önemli? Konuyla ilgili detayları açıklıyoruz. Ayrıca sizi cinsel IQ’nuzu ölçmeye davet ediyoruz.

Zekâ, öğrenme, soyut düşünme ve problem çözme gibi zihinsel işlevleri yürüten kapasiteye verilen soyut bir addır. Ancak zekânın tek tanımının olduğunu söylemek doğru olmaz. Çünkü zekâ bir anlamda kültürel bir icattır ve her kültürde hatta her mesleki grupta farklı anlamlar taşıyabilmektedir. Başka bir deyişle, zekâ zihnin öğrenme öğrenilerinden yararlanabilme, yeni durumlara uyabilme ve yeni çözüm yolları bulabilme yeteneğidir. Dolayısıyla öğrendiğini değerlendiren yeni durumlara yeni çözümler getirebilen kişilere de zeki kişiler diyoruz.

Günümüzde zekânın her boyutu incelenmeye başlandı; duygusal zekâ, mekanik zeka derken cinsel zekâ da artık günümüzde önemli unsurlar arasında. Tüm dünyada cinsellik artık her konunun önünde ve her yerde; reklamlarda, sinemeda, basında karşımıza cinsellik çıkıyor. Rahat ve huzurlu bir cinsel yaşam, aynı zamanda huzurlu bir günlük hayatı özetliyor. Cinsel zekâyı gündemde tutan ve geçmişte de ülkemizde konferanslar veren seks ve aile terapisti Marty Klein’dir.

Cinsel zekâ; belli bir amaca sahip olmayı, kendini olduğu gibi kabullenmeyi, bilgiyi, başkalarını anlamayı ve kendini anlatabilmeyi gerektiriyor. Cinselliğimizi akıllıca yaşamak, genel bazı davranışlardan ve tekniklerden değil, her insanın, bireysel olarak ilişkiye bakış açısından geçiyor. Cinsel anlamda iyi kararlar almak ve iyi deneyim yaşamak açısından değerlendirilen beceri, bilgi ve davranışlardır.
Cinsel yaşamı denetlemek ve kontrol etmek hem fizyolojik hem de psikolojik sağlık açısından çok önemli...

Cinsel zekânın ölçütleri nelerdir?

Bilgi: Bedenimiz hakkında, cinsel işlevsellik, sağlıklı cinsel yaşam, sağlığımız, hamilelik ve doğum kontrolü.

Rahatlık: Cinselliği yaşarken, başlatmak & karşılık vermek, tercihler ve fanteziler, partnerle cinselliği tartışmak, deneme cesaretine sahip olmak.

Kendini tanıma: Cinsel olarak ne hoşuma gidiyor? Seksten ne bekliyorum? Ne tür eşler ve ilişkiler tatmin edici? Gizli arzularını bilmek, uygun seçimler yapmak.

Karşı tarafı anlama: Onun isteklerini, içinde bulunduğu sosyal durumu, tabularını, yetişme koşullarını göz ardı etmemek.

Romantizm ve fantezi: Yakın ilişkilerde ve hayatın geri kalanında cinselliğin rolünü anlamak, tutku kavramını anlamak, düşüncelerini cinsellikten uzak tutmamak, gelişmiş bir düş gücüne (fantezi) sahip olmak.

İletişim becerileri: Kur yapmayı öğrenmek, başlatmak, cinsel ilişkiyi kabul ya da reddetmek, belirli dokunuşları ve aktiviteleri talep etme, cinsel eşinin tepkilerini ölçerek ortak duygular yaratmak, fiziksel birliktelik dışında duygusal öğeleri kullanmak, eşlerin tercihlerini tartışmak, yatak dışında cinselliği tartışmak.

Küçük bir testle cinsel IQ’nuzu ölçebiliriz...

CİNSEL IQ TESTİ:

1. Bir erkek ne kadar büyük penisli olursa, bir kadını o kadar çok tatmin ediyor.

a) Doğru
b) Yanlış

2. Bir kadının regl döneminde girilen cinsel ilişki, erkek ya da kadın açısından sağlık riski teşkil etmiyor.

a) Doğru
b) Yanlış

3. Yaşı 40'ı geçen bir erkeğin boşalması genellikle uzun sürüyor.

a) Doğru
b) Yanlış

4. Cinsel işlev bozukluğu yaşayan bir erkek, yeni geliştirilen ilaçlarla çok kısa sürede cinsel ilişkiye hazır hale geliyor ve bu süreç saatlerce devam ediyor.

a) Doğru
b) Yanlış

5. Klitorisin büyüklüğü, kadının seksi ne kadar istediğinin ve sevdiğinin işareti oluyor.

a) Doğru
b) Yanlış

6. Alkol, penisin sertleşmesini zorlaştırıyor.

a) Doğru
b) Yanlış

7. Pornografiye eğilimi olan erkekler, kız arkadaşlarına ve eşlerine saygı göstermiyor.

a) Doğru
b) Yanlış


8. Bazen seks, erkeğe fiziksel açıdan acı verebiliyor.

a) Doğru
b) Yanlış

9. Yaşı 45'i geçen erkeklerin, her 2 yılda bir doktora gidip prostat kontrolü yaptırması gerekiyor.

a) Doğru
b) Yanlış

10. Evli bir kişinin mastürbasyon yapması, bu çiftin cinsel hayatının tehlikede olduğunu gösteriyor.

a) Doğru
b) Yanlış

11. Çoğu kadın menopoza girdikten sonra seks becerisini yitiriyor.

a) Doğru
b) Yanlış

12. Oral seksten hoşlandığını söyleyen kadınların çoğu bu konuda yalan söylüyor.

a) Doğru
b) Yanlış

13. Doğum yapan bir kadının vajinası, partnerinin seksten keyif almasını engelleyecek kadar geniş hale geliyor.

a) Doğru
b) Yanlış

14. Bir erkeğin cinsel arzusu, ereksiyon becerisi, orgazmı yaşaması ve seksten aldığı zevk, meni kanalı ameliyatından sonra da aynı, hatta daha iyi olabiliyor.

a) Doğru
b) Yanlış

15. Yalnızca iktidarsız ya da tecrübesiz erkekler, partnerlerinden kendilerine yatakta nelerden hoşlandıklarını söylemelerini istiyor.

a) Doğru
b) Yanlış

16. Cinsel ilişki sırasında doruğa ulaşamayan bir kadın ya frijittir (cinsel yönden soğuk ve isteksiz) ya da tıbbi bir rahatsızlığı vardır.

a) Doğru
b) Yanlış

17. Bir erkek ereksiyon problemi yaşıyorsa, partneri hazır olsa da olmasa da, bu erkeğin en kısa sürede cinsel ilişkiye girmesi en iyi yöntemdir.

a) Doğru
b) Yanlış

18. Kayganlaştırıcılar, yalnızca sağlık problemi olan kişiler için değil, herkes için seksi daha zevkli hale getiriyor.

a) Doğru
b) Yanlış

19. Bazen bir kimseyi sekse zorlamak iyi bir fikir ya da gerekli olabiliyor.

a) Doğru
b) Yanlış

20. Prezervatif kullanmadan 60 saniye önce korunmasız cinsel ilişki yaşadığınızda, hamile olma riski taşıyorsunuz.

a) Doğru
b) Yanlış

21. Çocukların, cinsel organlarının doğru isimlerini ve bu organların seks hayatının sağlıklı bir parçası olduğunu bilmeleri faydalıdır.

a) Doğru
b) Yanlış

22. Cinsel işlev bozukluğuna yönelik ilaçlar, kişinin kendisini daha iyi hissetmesini sağladığı için cinsel yaşam üzerindeki baskıyı azaltır.

a) Doğru
b) Yanlış

DEĞERLENDİRME:
1. Y
2. D
3. D
4. D
5. D
6. Y
7. D
8. D
9. Y
10. Y
11. Y
12. Y
13. Y
14. D
15. Y
16. Y
17. Y
18. D
19. Y
20. D
21. D
22. Y


* Eğer doğrularınız %75 ve üstü ise iyi bir partner sayılabilirsiniz.

* %50 civarında ise okumalı ve konuşmayı öğrenmelisiniz.

* Eğer %50’nin altında ise acil çözüm gerekiyor ve muhtemelen yalnızsınız yani kimse size katlanamıyor demektir.

Cinsel IQ’yu yükseltmek mümkün mü?

Mümkün ama bunu yapabilmek için birincisi istemek ikincisi ise bilgi. Bilgilenmek içini doğru kaynaklardan bilgi almak gerekiyor. Gerekirse cinsel terapiste danışmak en doğru yol.

Mutlu cinsellik, mutlu bir toplumsal yaşamın da aynası. Ne var ki, az önce saydığımız etkenler nedeniyle, insanlar, nasıl bir cinsellik yaşamaları gerektiğini bilemeyebiliyorlar. Kulaktan dolma bilgiler psikolojik rahatsızlıklar yaşatıyor. Önemli olan, cinselliği doğru ağızlardan, doğru şekilde öğrenmek ve yaşanan dertleri paylaşabilmek. İşte cinsel zekâ, tam da bu noktada devreye giriyor.

Cinsel zekânın ölçütlerinden en önemlisi, hem kendi bedenimiz hem partnerimizin bedeni, sağlıklı cinsel yaşam, hamilelik, doğum kontrolü, cinsel işlev bozukluğuna yönelik ilaçlar ile ilgili bilgilere sahip olmak.

Cinsellik, psikolojik ve fizyolojik bir olaydır. İnsanlar cinselliği istedikleri gibi yaşayabilir. Vazgeçilmez koşul, korunma yöntemlerini uygulamadan cinsel ilişkiye girmemek. Aksi halde, taraflar veya aileler üzülebilir. Bu anlamda cinsel zekâ; aslında aile planlaması, sağlıklı bir yaşam ve kendine güvenen bireyler için yol çizebilecek bir kavram.

Dr. Cenk Kiper
Kadın- Doğum uzmanı


Yorum Ekle
Konu Cinsel Zekanızı Ölçün!  
Ad Soyad  
e-mail  
Yorum  
         
       
      Sitemizdeki makaleler internet ve çeşitli dergilerden faydalanılarak hazırlanmıştır. Bilgilendirme amaçlı bir sitedir.
Bilgilerin her hangi bir şekilde kullanımından kaynaklanan sorunlardan www.ciltbakimivesaglikrehberi.com ve ilgili kişiler sorumlu değildir.

Bize ulaşmak için info@ciltbakimivesaglikrehberi.com

Cilt Bakımı   Saç Bakımı   Güzellik Sırları   Doğal Cilt Bakımı   Bitkisel Saç Bakımı   Dudak Bakımı   Cilt Maskeleri