www.ciltbakimivesaglikrehberi.com
Anasayfa Cilt Bakımı & Güzellik Saç Bakımı Moda & Dekorasyon Diyet & Fitness Aşk & İlişkiler Anne & Çocuk Astroloji Kadın Sağlığı
Cilt Bakımı & Güzellik
Saç Bakımı
Moda & Dekorasyon
Aşk ve İlişkiler
Diyet ve Fitness
Anne ve Çocuk
Astroloji
Kadın Sağlığı


Erkek Cildi Daha Kalındır

Erkek Cilt BakımıArtık erkekler de kendilerine özen gösteriyor. Erkekler için hazırlanan yüz temizleme kremleri, jeller, nemlendiriciler, cilt yağlanmasını veya yaşlanmayı önleyen kozmetikler çok sayıda alıcı buluyor. Hatta daha profesyonel bakımlar için estetik merkezlerine başvuran erkeklerin sayısı da azımsanacak gibi değil! Erkek cildi, hormonal yapısı nedeniyle daha dayanıklı ve daha kalın olabilir. Ama yıllar ve çevresel etkenler onları da yıpratır. Yaşlanma etkileri erkeklerde daha ileri yaşlarda ortaya çıkar. Ama kırışıklık çizgileri derin olur. Erkek cildinin sorunları buluğ çağında, akneleri tetikleyen aşırı sebum salgısı ile başlar. Sonra ömür boyu tıraş olmanın sıkıntılı sonuçlarıyla devam eder. Bütün bunlara bir de güneş ışınları, stres, alkol ve beslenme hataları eklendiğinde, erkek cildinin avantajlarından geriye bir şey kalmaz.

Tıraş Cildi Kurutur

Tıraş, cildi kurutur. Ayrıca bazen kıl dönmesi, iltihaplanma gibi sorunlar ortaya çıkar. Uygun olmayan tıraş köpükleri, tıraş jelleri gibi ürünler de cildi tahriş eder. Bunların çoğunda bol miktarda alkol, mentol, nane, potasyum, sodyum hidroksit, kafur ve benzeri maddeler bulunur. En iyisi hassas ciltler için hazırlanan tıraş köpüğü veya jellerdir. Birçok erkek dezenfektan olması için kolonya ya da alkollü after shave'leri tercih eder. Oysa bunlar cilde zarar vermekten başka bir işe yaramazlar. Tıraşınızı tamamladıktan sonra yüzünüz fazla kızarıyorsa, bunun nedeni büyük bir ihtimalle kullandığınız after shave'lerdir. Tümü yüksek oranda parfüm, alkol ve daha birçok tahriş edici madde ile doludurlar. After shave olarak en uygun ürünler, cildi tahriş etmeyen alkolsüz toniklerdir. Tıraş kreminin cilt tipine uygun olması gerekir. Tıraştan önce sıcak su kullanın. Sıcak su, sakalı yumuşatır ve cilt gözeneklerini açar. Böylece sakallar kolayca kesilir. Tıraştan sonra yüzünüzü soğuk suyla durulayın. Soğuk su cildin açılan gözeneklerini kapatır, doğal dengesini tekrar bulmasına yardım eder.

GÜNLÜK BAKIM
Erkeklerin her gün tıraş olması, ciltteki ölü deri tabakasının temizlenmesini sağlar. Hücre oluşumunu ve cildin yenilenmesini canlandırır. Ancak yüzün üst kısmındaki deri tabakası soyulmadığı için zamanla sertleşip matlaşır. Bu nedenle yüzün tıraş olmayan bölgelerinde meyve asitleri (AHA) içeren ürünler kullanılması, cildin tazeliğini korumasını sağlar. Siyah noktalar ve sivilceler varsa, salisilik asit (BHA) içeren ürünleri tavsiye ederim. BHA'lar tıraşlı cilt bölgelerinde bile rahatlıkla kullanılabilir. Bunlar cildi hafifçe soyarak, gözenekleri açar. Böylece siyah noktalar ve sivilceleri önlerken cildi rahatlatıp, kızarıklık, şişkinlik ve tahrişleri iyileştirirler.

 

Dr. Yasemin Fatih Amato


Yorum Ekle
Konu Erkek Cildi Daha Kalındır  
Ad Soyad  
e-mail  
Yorum  
         
       
      Sitemizdeki makaleler internet ve çeşitli dergilerden faydalanılarak hazırlanmıştır. Bilgilendirme amaçlı bir sitedir.
Bilgilerin her hangi bir şekilde kullanımından kaynaklanan sorunlardan www.ciltbakimivesaglikrehberi.com ve ilgili kişiler sorumlu değildir.

Bize ulaşmak için info@ciltbakimivesaglikrehberi.com

Cilt Bakımı   Saç Bakımı   Güzellik Sırları   Doğal Cilt Bakımı   Bitkisel Saç Bakımı   Dudak Bakımı   Cilt Maskeleri